переклав о. Олег Кривобочок ТІ
неофіційний переклад для особистого вжитку
ХРИСТИЯНИ І БУДДИСТИ: РАЗОМ В НАДІЇ
ПОСЛАННЯ З НАГОДИ СВЯТА VESAKH 1998
Дорогі друзі-буддисти,
- З нагоди свята Vesakh, яке вшановує Народження Шакьямуні Будди, я, як Президент Папської Ради Міжрелігійного Діалогу, складаю вам найкращі побажання від імені католиків усього світу.
- Я радий, що нинішній діалог між буддистами і християнами позначається зусиллями, спрямованими на зустріч на рівні релігійного досвіду. Як буддисти, так і християни наголошують на «споглядальному вимірі» їхніх релігійних практик. З 1979 через «Міжчернечий Духовний Обмін» і «Програму Чернечої Гостинності» буддисти та християни, віддані споглядальному життю згідно зі своїми чернечими дисциплінами, беруть участь у зустрічах, де можливий поглиблений діалог. Такі зусилля справді заслуговують похвали.
- Саме надія на нове життя була джерелом нашого діалогу, хоча наше розуміння нового життя різне. Для нас, християн, нове життя можна шукати і знайти тільки в Ісусі Христі. Ісус вказав шлях: «Я – путь, істина і життя!» (Йо. 14, 6). Він учив нас не тільки не мститися, а й перемагати зло добром. Він сказав: «Ви чули, що було сказано: Око за око, зуб за зуб. А я кажу вам: Не противтеся злому. Хто вдарить тебе в праву щоку, оберни до нього й другу» (Мт. 5, 38-39). Це нагадує мені інтерпретацію одного з вчень Будди, подану Преподобним Маха Ґосанадою: «Коли нас ображають, ми повинні відкинути всі образи і сказати: “Мій розум ніщо не тривожитиме. Жодне погане слово не вийде з моїх уст, я буду милим і люб’язним – думати позитивно і не мати прихованої злоби”».
- Надія рятує нас від зневіри. Ми здатні почати заново, сприймаючи довкола численні «знаки надії»: зростаюча солідарність між людьми в наш час, особливо з бідними та знедоленими, прагнення справедливості та миру, добровільне служіння, повернення до пошуку трансцендентного, усвідомлення людської гідності та прав, які з цього випливають, турбота про навколишнє середовище тощо. Я хочу згадати тут особливий знак надії, на якому наголосив Папа Йоан Павло ІІ, а саме – міжрелігійний діалог.
- Водночас люди надії – це реалісти, які не заплющують очі на дійсність з її позитивними та негативними аспектами. Ми не можемо ігнорувати драматичні кризи у нашому світі: війни між країнами, громадянські війни, тероризм у всіх його формах, несправедливість, яка завжди збільшує прірву між багатими і бідними, голод, відсутність житла, безробіття – особливо серед молоді, глобалізація без солідарності, великі міжнародні борги, наркоманія, аморальність, аборти. Цей список можна продовжувати. Але маленька лампада надії має завжди світитися, освітлюючи дорогу людства до кращого майбутнього.
- Ми, християни та буддисти, на своїх духовних дорогах можемо працювати разом ради збільшення надії в людства. Спочатку ми повинні прийняти наші відмінності й показати взаємну пошану і справжню любов. Це зробить нас більш вірогідними, і для людства ми будемо наступним знаком надії на додаток до вже існуючих.
- Із таким духом я ще раз вітаю вас, дорогі друзі-буддисти, зі святом Vesakh.
Кардинал Франциск Арінсе
Президент