У неділю, 21 травня, в урочистість Вознесіння Господнього, завершилася 71 Конгрегація Прокураторів Ордену Єзуїтів. Конгрегація тривала два тижні в Лойолі, Іспанія, і розпочалася з пленарного засідання, під час якого був представлений документ “De Statu Societatis”, розроблений генералом Ордену о. Артуро Соса SJ.

В Конгрегації взяли участь 88 членів Ордену, серед яких – 66 Прокураторів, які предаставляли окремі Провінції.

Інститут Конгрегації Прокураторів був заснований під час другої Генеральної Конгрегації у 1565 році, коли Франциск Борджіа був обраний Генералом Ордену єзуїтів. Її основним завданням було і є нині голосування делегатів щодо необхідності скликання наступної Генеральної Конгрегації. Під час останньої зустрічі у Лойолі Конгрегація більшістю голосів прийняла рішення non cogenda, тобто про відсутність необхідності скликання Генеральної Конгрегації.

На початку учасники Конгрегації відправили востмиденні духовні вправи, після чого з понеділка, 15 травня, Конгрегація перейшла до канонічної фази і розпочалися дискусії в мовних групах та пленарні засідання, під час яких учасники працювали над темами, обраними отцем Генералом. Ця праця мала на меті допомогти о. Генералу вдосконалити остаточну версію “De Statu Societatis”. Документ буде підготовлений і розісланий в різні Провінції до дня спомину св. Ігнатія, тобто 31 липня.

Під час двотижневої зустрічі представники провінцій роздумували над ідентичністю єзуїта, який черпає силу і світло в єднанні з вбогим і смиренним Христом, над тим, як втілити в життя апостольські преференції, затверджені Святішим Отцем, над харизмою апостольського тіла Товариства Ісуса та шукали натхнення, як боротися з сексуальним насильством, яке стало серйозною проблемою в багатьох Провінціях. Нарешті, в останній день учасники шукали рішення, як покращити реалізацію влади в Ордені, починаючи від Генеральної Курії, через окремі провінції до місцевих спільнот і дійшли до переконання, що з багатьох питань необхідно провести громадське обговорення.

Конгрегація Прокураторів завершилася Святою Месою в Базиліці Святого Ігнатія в неділю 21 травня. Після Служби Божої спільнота єзуїтів, які працюють в базиліці Святого Ігнатія, запросила учасників на обід і приємну прощальну зустріч.

Прокурорська місія завершилася. Тепер Провінціалам та їхнім Консультантам, після отримання остаточного тексту “De Statu Societatis”, потрібно буде вирішити, як ознайомити з ним свої Провінції і як сприйняти це послання як оновлений заклик до кожного єзуїта і всієї спільноти.

Єжи Сермак SJ