Нещодавно опублікований бюлетень WGSBN (Робоча група з номенклатури малих тіл) повідомив про надання офіційної назви «Скарга» астероїду з каталожним номером (327977), також відомому як 2007 FO34. Цей астероїд був відкритий 24 березня 2007 року литовськими астрономами Казімірасом Чернісом та Юстасом Жданавічусом в астрономічній обсерваторії в Молетай на Литві. Присвоєння йому імені є не лише відзнакою для дослідників, але й символічним вшануванням постаті Петра Скарги, видатного польського єзуїта, проповідника та інтелектуала.

Астероїд «Скарга» – мала планетка у великому космосі

Астероїд «Скарга» знаходиться в головному поясі астероїдів, який простягається між орбітами Марса і Юпітера. Саме там обертається більшість відомих астероїдів, які є залишками формування Сонячної системи. Цей конкретний астероїд має період обертання 4,45 року і нахил орбіти 6,49 градусів. Хоча розміри астероїдів невеликі у порівнянні з планетами, їхнє спостереження дає вченим цінну інформацію про зародження нашої планетної системи.

Відкривачі – Казімірас Черніс та Юстас Жданавічус

Обидва відкривачі астероїда – Казімірас Черніс та Юстас Жданавічус – є відомими та шанованими астрономами, на рахунку яких багато космічних відкриттів. Працюючи в астрономічній обсерваторії в Молетай, вони здобули міжнародне визнання, роблячи внесок у поглиблення знань про малі небесні тіла. Саме вони також відкрили інший астероїд – «Ігнатіанум», назва якого також відсилає до Ігнатія Лойоли, засновника ордену єзуїтів.

Петро Скарга – священник і письменник епохи контрреформації

Присвоєння назв астероїдам на честь видатних історичних постатей – це прекрасна традиція, яка поєднує науку з культурною спадщиною.

Петро Скарга (1536–1612) був одним із провідних представників контрреформації у Речі Посполитій. Його вплив на духовне й інтелектуальне життя в Польщі та Литві неможливо переоцінити. Як королівський проповідник і агіограф, Скарга відіграв ключову роль у поширенні католицьких цінностей в епоху Реформації. Він найбільш відомий як автор «Житія святих». Скарга також був першим ректором Віленського університету, що додатково пов’язує його з Литвою – місцем відкриття астероїда.

Див. також: Дані в базі NASA