se13

Теорія і практика Духовних Вправ. Частина 13

Сталкер

Сталкер веде в «Зону» двох сміливців: Письменника і Професора. Один йде, щоб реалізувати свої мрії за допомогою «Зони», інший – щоб знищити її як велике зло. Врешті-решт вони дійшли до мети, але ні один, ні другий не реалізували свої наміри, повернулися назад ні з чим. Сприймати й розуміти цей фільм можна по-різному, в залежності від світогляду глядача.

Ось одне розуміння: В «Зону» ввійшли одні люди, до мети дійшли інші. Шлях до мети, повний небезпек, пасток і несподіванок, змінив їх. В «Зону» ввійшли незрілі люди, зосереджені на зовнішніх орієнтирах. «Зона» й небезпеки, пов’язані з нею, спрямували їх на внутрішні орієнтири, на свій внутрішній стан, слабкості, обмеження. Самопізнання спрямовує людину на глибше пізнання свого світогляду, бажань, рішень, вчинків і наслідків вчинків. Людина стає відповідальнішою, легкодумність зменшується, світ стає складнішим і важчим для зрозуміння, загадковішим, виникають нові запитання тощо. Активність і рішучість помалу вигасають, бо відкриваються негативні сторони рішень і вчинків, раніше не знані.

Якщо це накласти на наш світогляд і на наше життя. Наша незрілість полягає в тому, що вважаємо, що світ можна змінити зміною законів, політичних та економічних систем, людей при владі, а людина й суспільство будуть автоматично й спонтанно жити згідно з новими законами. Бо в іншій частині світу так сталося. Але в іншій частині світу інша дійсність, інша «Зона», яку люди там пройшли і змінилися. А ми в своїй «Зоні» робимо перші кроки.

У релігійному плані наша незрілість і сліпота у зовнішній формі богомільного і праведного життя полягають у тому, що, не маючи глибокого духовного досвіду, а це, в першу чергу, досвід своєї гріховності, добро і зло я сприймаю на рівні етики й моралі, далі і глибше я просто нездатний побачити. Розумом я визнаю вищість Бога, безконечно балакаю про самозречення, покору, а серцем і душею хочу бути Богом, а Ти, Боже, будь моїм слугою, виконуй мої молитви, якими я буду переробляти створений Тобою збочений світ.

Досвід духовних вправ св. Ігнатія Лойоли, внутрішні переживання й проходження етапів духовних вправ можна знайти в літературі, фільмах, мистецтві. Людина живе в земному світі, а цей світ існує в Бозі – незалежно від того, вірить вона в Бога чи не вірить. Бог постійно з кожною людиною, постійно шукає контакту з людиною. Людина може свідомо або несвідомо відповідати на Божий голос, отримувати від Бога різні благодаті, навіть не усвідомлюючи цього. І може свій досвід виражати у творчості, не розуміючи, що це автентичний досвід Бога, тільки не проявлений, не усвідомлений.

oleh

о.Олег Кривобочок, ТІ