З нагоди саміту НАТО у Вільнюсі відбулася зустріч військових ординаріїв Європейських Єпископських Конференцій. Протягом трьох днів, з 10 по 12 липня, ієрархи разом роздумували про душпастирство військовослужбовців та їхніх родин, мали нагоду для братерського обміну досвідом та рішеннями в умовах сучасного європейського контексту, зокрема в контексті війни в Україні. Одним із учасників зустрічі був о. Андрій Зелінський ТІ – єзуїт, головний військовий капелан УГКЦ.

У своєму виступі о. Андрій Зеленський ТІ представив розвиток ролі капеланів під час війни. Отець Андрій наголосив, що в ситуації конфлікту, з яким стикнулася Україна у 2014 році, і особливо після російського вторгнення у 2022 році, ми стаємо свідками агресії цілих цивільних спільнот, стаємо свідками актів насильства, навіть над жінками і дітьми, що призводить до радикального руйнування простору і часу; це переступання через межу людяності, досягнення справжнього онтологічного колапсу.

У цьому контексті роль капелана полягає в тому, щоб бути присутнім у польових умовах, супроводжувати солдатів духовною опікою, уділяти Таїнства навіть в окопах, служити молитвою в малих групах, свідчачи підтримку і близькість.

Це служіння є частиною ширшого контексту, безперервної освіти, щоб протиставитися безладу, породженому війною. Прагнучи порядку, з якого може постати мир, виникає зобов’язання шукати істину, обирати добро, боротися за справедливість і споглядати красу.

Архиєпископ Вільнюський Гінтарас Грушас, Президент Ради Єпископських Конференцій Європи, Військовий Ординарій Литви підкреслив, що ця зустріч у Вільнюсі є першою, організованою Радою для військових ординаріїв, проте надалі такі зустрічі відбуватимуться кожні два роки для обговорення душпастирських питань, пов’язаних з військовими викликами.

Підсумувавши, владика сказав: “Ми хочемо супроводжувати цей саміт глав держав, членів НАТО, молитвою про те, щоб їхній вибір був спрямований на загальне благо, щоб вони працювали на благо людини, працювали над тим, щоб покласти край конфліктам і гарантувати мир”.

Зустріч супроводжували численні молитовні моменти: у каплиці в Острій Брамі, у  Вільнюському кафедральному соборі, а також у Санктуарії Божого Милосердя. Під час зустрічі єпископи та представники військових ординаріатів Європи особливо молилися за мир в Україні.

Більше тут: Pastoral care in the military and pastoral decisions in the current European context