23 серпня поточного року Нікарагуа, за посередництвом Міністерства внутрішніх справ, декретом N.105-2023 анулювала юридичний статус Товариства Ісуса в Нікарагуа (Asociación Compañía de Jesús en Nicaragua) і постановила, що Генеральна прокуратура Республіки (Procuraduría General de la República) повинна передати її нерухоме і рухоме майно державі. Таким чином, Орден Єзуїтів опинився поза законом, а його майно підлягає конфіскації.

Рішення було прийнято без дотримання будь-яких адміністративних процедур, встановлених законом, без надання єзуїтам можливості захистити себе законним шляхом і в обхід суду, який міг би розглянути справу.

Тижнем раніше, 16 серпня 2023 року, припинив існування єзуїтський Центральноамериканський університет (UCA) в Манагуа. За повідомленнями місцевої преси, суд у Манагуа постановив конфіскувати майно університету. Банківські рахунки університету вже були заморожені урядовцями 9 серпня.

Обґрунтовуючи своє рішення, суддя назвав університет “центром тероризму”, звинувативши його адміністрацію і викладачів у “зраді довіри нікарагуанського народу” і “порушенні конституційного ладу”.

У заяві, опублікованій 16 серпня, Центральноамериканська провінція Товариства Ісуса назвала звинувачення на адресу єзуїтів абсолютно брехливими і безпідставними, пояснивши, що захоплення університету є частиною політики тоталітарного уряду президента Ортеги, який систематично порушує права людини.

За даними “Голосу Америки”, за останні три роки уряд Нікарагуа закрив 27 вищих навчальних закладів, конфіскувавши майно дванадцяти з них.

Заснований у 1960 році єзуїтами як перший приватний університет країни, університет дав освіту кільком поколінням нікарагуанців, включаючи самого пана Ортегу та його трьох дітей. Він має два великих кампуси з п’ятьма лекційними корпусами, інженерними лабораторіями, центром бізнес-інновацій, великою бібліотекою, центром молекулярної біології та умовами для занять одинадцятьма видами спорту. В UCA навчається близько 9 000 студентів.

Того ж дня єзуїти були примусово виселені з реколекційного дому “Вілла Кармен”. Там проживали єзуїти, відповідальні за Єзуїтський Центральноамериканський університет (UCA), нещодавно захоплений урядом Даніеля Ортеги.

У відповідь на ці події Центральноамериканська провінція Товариства Ісуса опублікувала заяву, в якій ідеться про невиправдану агресію проти єзуїтів і про терористичні дії уряду в умовах повного безсилля народу.

Ознайомитися з текстом заяви, а також більше дізнатися про ці події можна за посиланнями (польською мовою):
Nikaragua: Władze zamknęły jezuicki uniwersytet i skonfiskowały jego mienie
Generał jezuitów zabiera głos w sprawie zamknięcia uniwersytetu w Nikaragui
Nikaragua: Eksmisja jezuitów z domu zakonnego
Oświadczenie i apel jezuitów w związku ze zdelegalizowaniem zakonu w Nikaragui

 

Головне зображення: Єзуїти знімають розп’яття з будівлі Університету Центральної Америки (16.08.2023).