Ян Філіп Ротан (Jan Philipp Roothaan; 23.11.1785 – 8.5.1853) – двадцять перший Генеральний настоятель Товариства Ісуса.

Ян Ротан народився 23 листопада 1785 в Амстердамі. Він був молодшою ​​дитиною в родині, яка перейшла до католицької церкви з кальвінізму. Отримав добру освіту, після закінчення гімназії протягом 4 років навчався у вищій школі Athenaeum Illustre.

Служачи міністрантом в католицькій церкві познайомився з деякими священиками – колишніми єзуїтами (Товариство було розпущено в 1773 році). Юнак глибоко прийняв ідеї єзуїтів і висловив гаряче стати одним з них, в зв’язку з чим йому порадили податися в Росію, де завдяки заступництву імператриці Катерини II єзуїти продовжували свою діяльність.

В 1804 він переїхав в Дінабург (нині Даугавпілс, Латвія), де вступив до єзуїтського новіціату. В 1806 він зложив обіти, після чого три роки викладав в єзуїтській гімназії. Потім він переїхав у Полоцьк, де був висвячений у священики в 1812 році. Ян Ротан відрізнявся глибоким знанням філософії та теології, він також був поліглотом, крім рідної голландської мови вільно володів польською і французькою, читав тексти грецькою, латиною та івритом.

Буллою від 7 серпня 1814 “Sollicitudo omnium ecclesiarum” папа Пій VII відновив Товариство Ісуса у всіх його правах і привілеях. З 1816 по 1820 рік Ян Ротан працював як викладач в Орші, паралельно вів пастирську роботу у католицькій парафії.

У 1820 році єзуїти були вигнані з Росії. Ротан попрямував в швейцарський Бріг, де продовжував викладати. Незабаром він був призначений ректором новоствореної колегії в Турині і віце-провінціалом  єзуїтів в Італії.

Після смерті в січні 1829 року генерала ордена Луїджі Фортіса була скликана двадцять перша Генеральна конгрегація Товариства Ісуса. 9 липня Ян Ротан був обраний новим головою Товариства. Головною заслугою Ротана на посаді генерала ордена стало відновлення важливих правил і традицій єзуїтів, що існували до ліквідації- щорічні послання, строгі і певні правила допуску до обітів тощо.

Під управлінням Ротана орден поступово відновлювався, відкривалися нові школи, поліпшувалася інтелектуальна і духовна формація членів Товариства. Загальне число єзуїтів за період керівництва орденом Рота виросло з 2137 до 5209 чоловік, а число єзуїтських коледжів з 55 до 100. Єзуїти знову почали вести місіонерську діяльність в Америці, Африці та Азії. Збереженню та зміцненню внутрішнього духу суспільства присвячено 9 з 11 циркулярних листів Рота. У 1850 році почав випускатися журнал La Civiltà Cattolica. Були перевидані Духовні вправи св. Ігнатія Лойоли, до яких Ротан написав передмову і коментарі.

Ян Ротан помер 8 травня 1853. Його наступником був обраний бельгієць Петер Ян Бекс.