Св. Петро Канізій народився в Німейене в теперішній Голландії в 1521 р. Навчався в Кельні, де і вступив в Товариство Ісуса. Висвячений на священика в 1546 р. Для подальшого служіння відправився до Німеччини, де протягом багатьох років захищав і укріплював католицьку віру. Він опублікував безліч творів, найзначніший з яких – Катехизм. Помер у Фрібурзі в Швейцарії 21 грудня 1597г. у 1925 р. Пій XI зарахував його до лику святих і оголосив Вчителем Церкви.
Хоча Канізій жив в період, що супроводився крахом єдності Заходу і релігійними конфліктами періоду реформації, ніщо з цього, здавалося, не поколивало його внутрішнього життя.
Його особистість відмічена цілісністю, яку йому вдалося зберегти в смутний час, що глибоко вплинув на сучасників. Канізій володів твердістю релігійних переконань, завдяки чому був вільний від багатьох зовнішніх дій. Коли все ставилося під сумнів, коли буря нових ідей і гасел загрожувала вирвати з коренем традиційні переконання, він залишався незворушним. Канізій, глибоко переконаний в істинності традиційної форми християнського життя, зберігав свою позицію в Церкві.
Основи його власного життя були такі міцні, що жодна буря не могла стрясти їх. Листи і замітки Канізія не містять жодного відгомону проблем його епохи, або висловів особистого відношення до них. Для нього, між вченням Церкви і християнською релігією, не могло бути протиріччя, і він ніколи не відчував себе зобов’язаним робити якийсь вибір між ними.
Канізій дійсно визнавав слабкі пункти в житті Церкви і звертав на них увагу з безпрецедентною чесністю. Але це ніколи не заставляло його сумніватися у вченні Церкви або в обгрунтованості деяких аспектів її життя, навіть тоді, коли доходило до явних зловживань (стосувалося це таких питань, як торгівля святими мощами, індульгенціями, нажива на паломництвах і так далі). Усвідомлення цього, на думку Канізія, означало просто заклик до зусиль, направлених на викорінювання подібних відхилень.
Відношення до Церкви
Зловживання використовувалися критиками Церкви як аргумент проти неї самої. Поширювалася думка, що краще відмовитися від деяких елементів вчення Церкви і обрядів, ніж давати черговий привід її противникам. Канізій повставав проти такого мислення. Він не підтримував ті групи в Німецькій Церкві, які вважали, що затримати прогресуючий розпад Церкви можна за допомогою компромісів і поступок. Чим безнадійнішою здавалася ситуація, тим більш ревно діяв Канізій.
Його тверде бажання служити Церкві, непохитна впевненість, що Бог мешкає в ній всупереч людській слабкості, були відмінними рисами його духовності. Проте його прихильність до Церкви була зовсім не фанатичною. Біографи вказують на його терпимість до тих, хто дотримувався інших поглядів. Його вислови, в порівнянні з полемікою тієї епохи, здаються незвичайно м’якими.
Навіть у середовищі своїх власних друзів він прагнув пом’якшити агресивний тон, властивий тій епосі. Справа була не лише в дотриманні зовнішньої форми. Канізій проводив незвичайну на ті часи відмінність між тими, хто покидав Церкву умисне, і тими, хто був розлучний з нею без якої-небудь провини зі свого боку. Його поблажлива і мирна позиція багато в чому зобов’язана впливу Пьера Фавра, який все життя залишався для Канізія зразком для наслідування.
Відданість справі
Канізій говорив про себе стримано і дуже неохоче. Про Натхнення, яким він був одержимий, про релігійне завзяття і любов, що переповнювали його, він не говорив ніколи, ймовірно, із-за деякої соромливості і незграбності мови. Проте головна причина його мовчання, ймовірно, в тому, що він свідомо відвів собі другорядну роль.
Праця для Канізія була цінна сама по собі. Відданість своїй справі, відданість, що зменшує власні бажання і що не має жодних ознак культу особи, визначала його духовне життя, його стосунки з Богом. Ті твори, які дійшли до нас, вказують на його міцний зв’язок з традицією.
Тексти складені з переплетених уривків Писання. У творах Канізія ми не знаходимо оригінальності або багатства уяви. Тому молитви, складені ним, позбавлені його особових рис, і їх може використовувати кожен. У своїй “Загальній молитві” йому удалося надати таку форму і вигляд думкам, потребам і бажанням своїх сучасників, що віруючі могли використовувати її, не думаючи про автора. Його розуміння головного і вічного допомогло йому вибрати такі прохання, які актуальні до цих пір.
Робоча програма Канізія
Своєю головною спадщиною Канізій вважав тверде католицьке вчення, яке передали йому батьки, і збереження його для німецького народу стало справою його життя. Хоча за вдачею він був спокійним і стриманим, в цьому відношенні він проявляв справжню пристрасть. Він усвідомлював і миттєво помічав всі небезпеки свого часу.
Програму своєї роботи він пристосовував її до актуальних потреб. Звідси і різноманітність його занять – від катехитичного повчання до богословських досліджень. Він був незвичайно талановитий і працював з великою легкістю і працьовитістю. Лекції, твори, проповіді, адміністративна робота, навчання молоді, церковна політика – всі ці обов’язки змінювали один одного в його житті. Де б не був Канізій, він завжди твердо стояв на своєму і досягав успіху, вирішуючи насущні проблеми і відгукуючись на потреби своєї епохи.
Нерівні сили
У епоху Реформації на стороні противника, здавалося, було все – впливові люди, ентузіазм і ініціатива. Канізію доводилося задовольнятися малими засобами, меншими силами і частенько менш значною підтримкою.
“Петро спить, а Юда не спить!” – так коротко він висловив свою думку про становище, що склалося. Він присвятив себе найвідчайдушнішому завданню, знаючи, що очевидних результатів йому не добитися. Проте він не падав духом, і надихав тих, хто боявся і тривожився.
Саме у цьому виявилася велич Канізія – він продовжував працювати без всякої видимої надії, в порожнечі, слідуючи справі всього свого життя вірно і неухильно. “Ми знаємо мало прикладів такої відданості справі, коли вся людина, вся його особа поглинаються роботою. Петро Канізій сам перетворився в справу всього життя” (Петер Ліпперт, S.J.).