У лютому 2020 року вийшло в світ післясинодальне Апостольське напоумлення Папи Франциска «Querida Amazonia», що є плодом Спеціальної Асамблеї Синоду Єпископів, присвяченої Амазонському регіону.

У кінці цієї статті можете ознайомитись з українським перекладом цього документу, який здійснив отець Олег Кривобочок, ТІ.

Пропонуємо вашій увазі підсумок інтерв’ю кардинала Майкла Черні, Заступника Секретаря Відділу в справах мігрантів і біженців, який був Спеціальним Секретарем цього синодального зібрання, який представляє цей документ, написання якого Папа завершив наприкінці минулого року.

«Доля Амазонії цікавить нас усіх, бо все є взаємопов’язаним і збереження цього регіону та його автохтонних мешканців має ключове значення для всього світу», – на цьому наголосив кардинал Майкл Черні, Спеціальний Секретар Синоду, присвяченого амазонському регіонові, в інтерв’ю для «Vatican News» та «L’Osservatore Romano».

Дотримане слово

Відповідаючи на запитання Алессандро Де Кароліса та Франческо Валіянте, перше з яких стосувалося того, чи постсинодальне напоумлення було опубліковане в передбачений строк, кардинал Черні згадав слова Папи Франциска, сказані під час закриття Синоду про Амазонію. Святіший Отець тоді зазначив, що має на меті написати цей документ до кінця 2019 року. Ієрарх підкреслив, що Папа дотримав свого слова, бо остаточний текст документа він передав для подальшого опрацювання 27 грудня 2019 року. Перед публікацією документа, очевидно, був потрібен час для вичитки, приготування до друку та перекладу різними мовами.

Не розмита перспектива, а відкриті горизонти

Посилаючись на те, що Святіший Отець описує основні проблеми Амазонії, вказуючи на їхні можливі вирішення у формі снів-мрій про краще майбутнє цього регіону, журналісти запитували кардинала Черні, чи використання слова «мрії» в цьому тексті не ризикує виглядати як вказівка на нечітку перспективу, спрямовану на невизначене майбутнє?

Відповідаючи, ієрарх процитував слова Папи Франциска, з якими він звернувся до молоді під час молитовної зустрічі з ними в серпні 2018 року: «Мрії є важливими, – наголосив тоді Папа. – Вони зберігають наш погляд широким, допомагають обійняти горизонт, плекати надію в кожній щоденній справі… Мрії вас пробуджують, несуть вас в далину, вони – найяскравіші зірки, що вказують відмінний шлях для людства… Біблія говорить нам, що великі мрії – це ті, що здатні бути плідними».

Отже, як наголосив кардинал Черні, таке бачення є протилежністю до розмитої й утопічної перспективи. Мрія в цьому контексті, за його словами, вказує шлях, яким потім вся Церква сама повинна прямувати. В документі не подано серію приписів, а описано горизонт. Наприклад, в першому розділі, присвяченому «соціальній мрії», Папа Франциск закликає обурюватися нищенням природи в Амазонії та непошаною до людської гідності її тубільних мешканців, закликає створювати мережі солідарності, що долають колоніальну ментальність, та шукати альтернативні джерела енергії. Отже, «великі мрії», за словами кардинала Черні, служать для того, аби не черствіти, вони живляться щоденною працею.

Місіонерська перспектива

Стосовно четвертого розділу Напоумлення, в якому Наступник святого Петра висловлює «церковну мрію» про Амазонію, Спеціальний Секретар Синоду, присвяченого цьому регіонові, підкреслив, що в ньому його вразила місіонерська перспектива: згідно з Папою, захист бідних та тубільних народів передбачає свідчення та запрошення до приязні з Христом.

Інкультурація

Коментуючи термін «інкультурація», який автор часто використовує в четвертому розділі напоумлення, кардинал Черні підкреслив, що з одного боку, звіщаючи Христа, Церква підносить все те, що є доброго в певній культурі, а з іншого – сама збагачується тим, що Святий Дух посіяв у цій культурі перед її приходом.

Проблема недостатньої кількості священнослужителів

У контексті проблеми недостатньої кількості священиків у панамазонському регіоні, Святіший Отець, за словами кардинала Майкла Черні, звертається до всіх єпископів молитися за покликання й надсилати священиків на місію до Амазонії. Необхідно, аби майбутні священики під час формування вчилися діалогувати з автохтонними культурами. Потрібно також збільшити кількість постійних дияконів та більше залучати черниць та мирян.

Стосовно питання про можливість висвячення одружених чоловіків, Спеціальний Секретар зазначив, що Папа Франциск залишився вірним тому, що говорив ще перед Синодом. Ця можливість, за словами кардинала, може обговорюватися в Церкві й уже існує в Східних Церквах.

“Ця дискусія ведеться вже століттями, – додав він, – і Синод вільно її розглянув, але не в ізольованій формі, а в контексті євхаристійного життя та служінь у Церкві. В напоумленні Папа стверджує, що проблема не полягає в числах та що не було б достатньо лише сприяти збільшенню кількості священиків. Що є дійсно потрібним – це нове життя в спільнотах, нове місіонерське піднесення, нові мирянські служіння, постійне формування, мужність і креативність. Необхідна капілярна присутність мирян, натхненних місійним духом, здатних відображати справжнє обличчя амазонської Церкви.”

Взаємозв’язок між двома документами

Останнє запитання стосувалося того, яким є взаємозв’язок між Апостольським Напоумленням та Заключним документом Синоду, присвяченого Амазонії. Кардинал Черні відповів, що у вступі до постсинодального Напоумлення Папа Франциск пояснює, що він не хотів ні замінити, ані повторювати Завершальний документ, закликаючи читати його й втілювати в життя.

Джерело інтерв’ю: КМЦ

Переклад українською: QUERIDA-AMAZONIA