Кардинали з усього світу беруть участь у конклаві — зібранні, під час якого Колегія кардиналів обирає нового Папу Римського. Із 133 кардиналів, які мають право голосу (тобто молодші за 80 років), 33 є членами чернечих орденів. Серед них — четверо єзуїтів, усі призначені Папою Франциском: Стівен Чау SJ, Майкл Черні SJ, Жан-Клод Холлеріх SJ та Анхель Сіксто Россі SJ.

Ще п’ятеро єзуїтів-кардиналів, які досягли віку понад 80 років, не братимуть участі у голосуванні: Педро Рікардо Баррето Хімено SJ, Юліус Ріяді Дармаатмаджа SJ, Джанфранко Гірланда SJ, Луїс Ладарія Феррер SJ та Сігітас Тамкевічюс SJ.

Запрошуємо дізнатися більше про єзуїтів-кардиналів, які беруть участь у конклаві.

Кардинал Стівен Чау SJ

Кардинал Чау був призначений у 2023 році, а з 2021 року є єпископом Гонконгу. Народився в Гонконзі, здобув ступені бакалавра й магістра з психології в Університеті Міннесоти, а в 1984 році вступив до Товариства Ісуса. До призначення єпископом керував двома єзуїтськими колегіумами в Гонконзі та обіймав посаду провінціала Китайської провінції ордену.

У квітні 2023 року він відвідав архієпархію Пекіна — це був перший візит єпископа Гонконгу з 1985 року. Пізніше він сказав: «Однією з моїх мрій є те, щоб єпископи, священники і віряни з чотирьох регіонів по обидва боки протоки молилися разом», маючи на увазі Гонконг, Макао, материковий Китай і Тайвань. У 2024 році він знову відвідав Китай. Як делегат, брав участь у двох асамблеях Синоду про синодальність і назвав цей процес «мрією, яку ми хочемо здійснити». Він зазначив: «Я сподіваюся, що це змінить Церкву — не її священну традицію — але зробить її більш актуальною для світу і для вірян. Щоб вони відчули, що є частиною Церкви, а Церква — частиною їхнього життя. Але на це потрібно час, навчання і адаптація».

Кардинал Майкл Черні SJ

Кардинал Черні, префект Дикастерії з питань цілісного людського розвитку, був призначений кардиналом у 2019 році. Народився у колишній Чехословаччині, але у віці двох років разом із родиною емігрував до Монреаля, де вступив до Товариства Ісуса. У 1978 році здобув докторський ступінь з гуманітарних наук, соціальної думки та теології в Університеті Чикаго.

У 1979 році заснував Єзуїтський центр віри і справедливості (нині Форум) у Торонто. Після вбивства шістьох єзуїтів і двох мирян у Сальвадорі в 1989 році очолив Інститут прав людини в Центральноамериканському університеті. Десять років служив секретарем з питань соціальної справедливості в Генеральній курії єзуїтів у Римі, заснував і керував Африканською єзуїтською мережею по боротьбі з ВІЛ/СНІДом, а також був радником Папської ради Iustitia et Pax.

Як префект дикастерії, закликає приймати і захищати мігрантів. Під час пресконференції з нагоди Всесвітнього дня мігранта і біженця у 2024 році він сказав: «Якби ми опинилися в умовах війни, бідності, стихійного лиха або іншої кризи — ми теж би тікали. Часто пропаганда створює враження, що біженець або переселенець подорожує заради розваги. Це неправда. Неправда, неправда, неправда».

Кардинал Жан-Клод Холлеріх SJ

Архиєпископ Люксембургу з 2011 року, кардиналом був призначений у 2019 році. Він був генеральним доповідачем Синоду про синодальність і членом Ради кардиналів — дорадчого органу при Папі Франциску.

Народився в місті Діфферданж, Люксембург. Вступив до Товариства Ісуса в 1981 році, після чого 17 років служив у Японії, викладаючи в Університеті Софія. Після цього був призначений архиєпископом. В одному з інтерв’ю він сказав:
«Колись Церква була дуже клерикалізована — священники і ченці були головними діячами, а миряни просто слухали. У дитинстві я пам’ятаю, як парох відвідував домівки і казав, які журнали потрібно виписувати. Ми це робили без запитань. Сьогодні немає достатньо парохів, щоб ходити по домівках. Ми повинні зрозуміти, що християни — не об’єкти, а суб’єкти Євангелія та євангелізації. Благодать хрещення потрібно переживати творчо й активно. Люди повернуться до Церкви, якщо, зустрічаючи християн, запитають: “У чому їхній секрет?”»

Кардинал Анхель Сіксто Россі SJ

Архиєпископ Кордови й близький друг Папи Франциска, Россі був призначений кардиналом у 2023 році. Вступив до Товариства Ісуса в Аргентині у 1976 році, коли отець Хорхе Маріо Бергольйо SJ (теперішній Папа) був провінціалом. На початку 1990-х років був ректором церкви Ель-Сальвадор у Буенос-Айресі, де заснував центр для бездомних «Hogar San José» та фонд «Manos Abiertas» (Відкриті руки), який допомагає нужденним у 10 містах Аргентини.

Кардинал Россі також служив магістром новиків, настоятелем єзуїтської спільноти в Кордові та був відомим духовним провідником, проводячи Духовні вправи для священників, ченців і мирян. У 2021 році Папа Франциск призначив його архиєпископом Кордови. Після смерті Папи Франциска кардинал Россі сказав: «Його понтифікат залишає спадщину, яку, сподіваюсь, ми приймемо — і втілимо те, що він носив у своєму серці».

Джерело: Four Jesuit Cardinals Voting in the Conclave